O‘zbekistonda eng ko‘p o‘limga sabab bo‘layotgan kasallik turi aytildi
Hisobot davrida qayd etilgan o‘lim holatlarining 61,1 foizi – qon aylanish tizimi kasalliklaridan, 10,8 foizi – o‘simtalardan, 5,5 foizi – nafas olish a’zolari kasalliklaridan, 4,8 foizi – baxtsiz hodisa, zaharlanish va jarohatlanishlardan, 4,1 foizi – ovqat hazm qilish a’zolari kasalliklaridan, 1,3 foizi – yuqumli va parazitar kasalliklardan, 12,4 foizi esa boshqa kasalliklarga to‘g‘ri keladi.
Yosh guruhlari bo‘yicha taqsimlanganda esa mehnatga layoqatli yoshdan kichiklar 8,8 foizni, mehnatga layoqatli yoshdagilar 24,6 foizni va mehnatga layoqatli yoshdan kattalar 66,6 foizni tashkil etgan.
Hududlar bo‘yicha vafot etish koyeffitsiyenti eng yuqori Toshkent shahrida 5,2 promille, Qoraqalpog‘iston  Respublikasi, Toshkent va Sirdaryo viloyatlarida 5,1 promilleni tashkil etgan.
Eng kam ko‘rsatkich esa Navoiy va Buxoro viloyatlarida 4,3 promilleni tashkil etgan. O‘tgan bir yilda o‘limlarning o‘sish sur’ati eng yuqori darajasi Navoiy viloyatida 109,5 foizga, Sirdaryo viloyatida 109,3 foizga, Qoraqalpog‘iston Respublikasida 105,2 foizga, Toshkent viloyatida 104,7 foizga va Andijon viloyatida 103,2 foizga teng bo‘lgan.