Huawei Network Summit 2024 – Huawei Yaqin Sharq va Markaziy Osiyoda raqamli-intellektual rivojlanishni tezlashtirish uchun Xinghe Intelligent tarmog‘ini ishga tushirdi
Huawei Ozarbayjonning Boku shahrida Network Summit 2024 Yaqin Sharq va Markaziy Osiyo bosqichini o‘tkazdi. Tadbir 1000 dan ortiq soha mutaxassislari va yetakchilarini yangi davrda intellektual tarmoqlarning rivojlanish tendensiyalari va ilg‘or tajribalarini o‘rganish uchun birlashtirdi. Sammitda Huawei barcha ssenariylarni, jumladan, kampus tarmoqlari, global tarmoqlar (WAN), ma’lumotlar markazi tarmoqlari (DCN) va tarmoq xavfsizligini qamrab oluvchi o‘zining Xinghe Intelligent Network mahsulotlari va yechimlarini taqdim etdi. Ushbu maqsadli takliflar mijozlarga intellektual rivojlanish uchun yangi imkoniyatlardan foydalanish va raqamli-intellektual samaradorlikni oshirish imkonini beradi.
Global raqamli iqtisodiyot o‘zining oltin davrida, ko‘plab tarmoqlar raqamli transformatsiyani jadallashtirish bilan birga intellektual transformatsiyani faol ravishda o‘rganmoqda va rivojlantirmoqda. Turli sohalardagi asosiy biznes ssenariylarida sun’iy intellektning kirib borish darajasi 2026 yilga borib 30 % ga yetishi kutilmoqda, sun’iy intellekt esa 2030 yilga kelib jahon yalpi ichki mahsulotiga 13 trillion AQSh dollari hissa qo‘shishi kutilmoqda.
Yaqin Sharq va Markaziy Osiyoning bir qator davlatlari o‘zlarining intellektual strategiyalarini belgiladilar va sanoat bo‘ylab intellektual farovonligini oshirish uchun sun’iy intellekt bilan bog‘liq bir qator sanoat siyosatlarini e’lon qildilar.
Intellektual transformatsiya imkoniyatlarini o‘zlashtirish va birgalikda intellektual dunyo poydevorini qurish
Sanoat bo‘ylab Intellektual transformatsiya yetakchi va mustahkam texnik yordamni talab qiladi. Eng muhim AKT infratuzilmalaridan biri sifatida tarmoqlar intellektual davrda juda muhim rol o‘ynaydi. Huawei kompaniyasining ICT Products & Solutions biznes guruhi prezidenti, direktor Yang Chaobin o‘zining asosiy ma’ruzasida shunday dedi: «Huawei tarmoq texnologiyalari innovatsiyasi va mijozlar va hamkorlar bilan Net5.5G asosidagi tarmoq infratuzilmasini qurish uchun hamkorlik qilishga sodiqdir. Keling aql-idrokni rivojlantirish va aqlli dunyoga tezroq borish uchun birgalikda harakat qilaylik».
Xinghe Intelligent Network, sanoat intellektualligini jadallashtirish
Intellektual davrda tarmoq talablarini hisobga olgan holda, Huawei sohada eng yaxshi mahsulotlar va yechimlarni ishlab chiqishda davom etmoqda. Huawei kompaniyasining Data Communication Product Line biznes guruhi prezidenti Leon Van o‘z nutqida kompaniyaning istiqbollari haqida batafsil to‘xtalib o‘tdi. «Sanoatning barcha tarmoqlari intellektual transformatsiyani tezlashtirmoqda va tarmoqlar barcha intellekt darajasida o‘zgarib bormoqda. Shunday qilib, biz ma’lumotlar kommunikatsiyasi yechimlarimizni Intelligent Cloud-Networkdan Net5.5G asosidagi Xinghe Intelligent Network’ga to‘liq yangilaymiz va shu bilan intellektual davr uchun tarmoq poydevorini quramiz», – dedi Leon Van.
Huawei kompaniyasining Data Communication Product Line biznes guruhi prezidenti Leon Van nutqi
Huawei tadbirda kampus tarmoqlari, WAN, DCN va tarmoq xavfsizligi kabi turli ssenariylarga javob beradigan o‘ndan ortiq innovatsion Xinghe Intelligent Network mahsulotlari va yechimlarini taqdim etdi. Masalan, barcha Wi-Fi 7 ssenariylari, sanoatning eng yuqori zichlikdagi 400GE modulli ma’lumotlar markazi kaliti (jami 640 400GE port), GE dan 400GE’gacha moslashuvchan kartalarga ega sanoatning noyob kaliti, sanoatning birinchi 220 mm chuqurlikdagi 400GE routeri, yaxlit aqlli konvergent shlyuz va Net Master (tarmoqli katta model ilovasi).
Kompaniya, shuningdek, tijorat, kichik va o‘rta biznes (KO‘B) bozorlariga chuqur kirib borish bo‘yicha sa’y-harakatlarini yana bir bor tasdiqlab, davlat xizmatlari, moliya, elektr energetikasi va ta’lim sohalaridagi mijozlar uchun to‘qqizta sanoatga oid yechimlar va flagman mahsulotlarini tarqatishni e’lon qildi. 2024 yil oxiriga qadar Huawei Xitoydan tashqaridagi bozorlar uchun distribyutorlik mahsulotining 73 ta modelini taqdim etishni rejalashtirmoqda, bu esa hamkorlar bilan kuchlarni birlashtirib, ko‘plab korxonalarni raqamli tizimga oson o‘tkazishga yordam beradi.
Boshqa so‘zlovchilarni o‘ylantiruvchi fikrlar
Bruno Tomas, Wireless Broadband Alliance (WBA) texnik direktori shunday dedi: «Wi-Fi 7 simsiz tarmoqlarning keyingi avlodidir. Huawei Wi-Fi eng zamonaviy aqlli antenna, radio kommutatsiya va IoT sensorli texnologiyalari bilan ajralib turuvchi eng yaxshi korporativ mukofotni qo‘lga kiritdi va global mijozlarga sinfidagi eng yaxshi, yuqori sifatli Wi-Fi 7 mahsulotlarini taqdim etadi».
Kampus tarmog‘i domenida yetakchi sifatida Huawei texnologiya ixlosmandlarini qisqa shakldagi videolar orqali Wi-Fi 7 ilovasining innovatsion ssenariylarini tasavvur qilishga taklif qilib, «Imagine Wi-Fi 7» dasturini ishga tushirdi. Hozirga qadar dastur Wi-Fi 7 ni sanoatning turli sohalarida qo‘llash bo‘yicha fikrlar to‘lqinini keltirib chiqardi.
Ma’lumotlar markazi tarmog‘i domenida Huawei va Ankabut birgalikda global auditoriyaga bulutli ma’lumotlar markazi ko‘rgazmasini taqdim etdi, bu esa Birlashgan Arab Amirliklari ta’lim sanoatining raqamli transformatsiyasini rag‘batlantirish uchun High-Performance Computing (HPC) tarmoqlari va bulutli hisoblash ma’lumotlar markazlaridagi hamkorlikni chuqurlashtirdi.
Yaqin Sharq va Markaziy Osiyodagi korxonalar tarmoq xavfsizligini intellektual yangilashga ehtiyoj sezmoqda. Shuning uchun Huawei besh modulni, jumladan, tarmoqni joylashtirishni o‘z ichiga olgan Xinghe Intelligent SASE tajriba dasturini e’lon qildi. Ishtirokchilar Xinghe Intelligent SASE yechimining afzalliklari bilan amaliy tajriba orttirish uchun istalgan vaqtda va istalgan joyda DemoCloud orqali namoyish qilishlari, sinab ko‘rishlari, o‘rganishlari va bir-birlari bilan muloqot qilishlari mumkin.
Huawei, shuningdek, Yaqin Sharq va Markaziy Osiyodagi a’zolarga ko‘proq huquq va manfaatlarni taqdim etuvchi IP-Club a’zolik dasturida butunlay yangilanishlarni e’lon qildi. A’zolar so‘nggi ilg‘or texnologik innovatsiyalar haqida yangi tushunchalarga ega bo‘lishlari, eng yaxshi soha mutaxassislari va fikr yetakchilari bilan bog‘lanishlari va brendni nufuzli hamkorlarga ilgari surishlari mumkin. Tadbirda IP-Club Diamond a’zolari ham mukofotlar bilan taqdirlandi.
Dunyo raqamli transformatsiyadan intellektual transformatsiyaga o‘tishning muhim bosqichida turibdi. Huawei o‘zining Xinghe Intelligent Network takliflarini doimiy ravishda yangilashga sodiq qoladi. Yetakchi tarmoq infratuzilmalarini barpo etish orqali kompaniya barcha sohalarga aqlli davr tomon o‘z sur’atlarini tezlashtirishga va raqamli-intellektual rivojlanishning to‘liq salohiyatini ochishga yordam berishni maqsad qilgan.
Yaqin Sharq va Markaziy Osiyo mintaqasi uchun Huawei Tech Carnival & Partner Summit 2024 13-15 may kunlari Ozarbayjon poytaxti Boku shahrida bo‘lib o‘tadi. Bu yilgi tadbirning mavzusi – «Sanoat intellektualligini jadallashtirish». Tadbirda O‘zbekistonning davlat xizmatlari, moliya, ta’lim va operator segmenti delegatsiyalari ham ishtirok etmoqda.