Amerika parhezshunoslari assotsiatsiyasi oddiy amerikalikning «sayohat» taomlarining kaloriya tarkibi bo‘yicha yillar davomida olib borilgan tadqiqotlar natijalarini e’lon qildi. Ma’lum bo‘lishicha, eng zararli taom bu sendvich ekan.
Bundan tashqari, sendvichlar nafaqat zararli, balki zararli to‘yinmagan yog‘lar va uglevodlarni o‘z ichiga olgan shirin yoki yuqori kaloriyali souslarning ko‘pligi tufayli bizning davrimizning zararli taomi deb ataladi. Mutaxassislarning fikriga ko‘ra, sendvich uchun an’anaviy bo‘lgan qizil go‘sht va kolbasa ham unchalik zararli emas.
Qizil go‘sht va kolbasa o‘rniga tovuq  yoki boshqa parranda go‘shti tobora ko‘proq sendvichlarga qo‘yilayotgan bo‘lsa-da, uning zararlilik darajasi unchalik pasayayotgani yo‘q.
Diyetologlarning fikriga ko‘ra, sendvichlar bilan bir qatorda amerikaliklar deyarli har kuni tuzning kunlik qiymatining beshdan bir qismini, to‘yingan yog‘larning kunlik kaloriyalarining 19 foizini, shakarning kunlik qiymatining 7 foizini iste’mol qiladilar.
Semirib ketish va boshqa noxush oqibatlarning oldini olish uchun shifokorlar oq bug‘doy nondan voz kechishni, kolbasani yangi tovuq ko‘kragi, kurka bilan almashtirishni tavsiya qiladilar.
Pomidor, bodring, salat va boshqa sabzavotlar va o‘tlarni foydali elementlari uchun qoldirish kerak.
Ushbu xabar tavsiyaviy xarakterga ega. Qaror qabul qilishdan oldin mutaxassis bilan maslahatlashing.