«Supurgi orasidagi qoradori» — Surxondaryoda katta miqdordagi giyohvandlik moddalari qo‘lga olindi
DXX Chegara qo‘shinlari tomonidan Bojxona qo‘mitasi bilan hamkorlikda yirik miqdordagi giyohvandlik vositalarini respublikamizga olib kirishga bo‘lgan navbatdagi urinish bartaraf etildi.
2025 yil 9 fevral kuni Surxondaryo viloyatidagi «Termiz avtoyo‘llari» xalqaro o‘tkazish punkti orqali respublikamiz hududidan tranzit tarzida o‘tish uchun kirib kelgan yuk avtotransport vositasini belgilangan texnologik sxema asosida chegara nazoratidan o‘tkazish jarayonida mazkur avtotransport vositasiga ortilgan 13,5 tonna og‘irlikdagi supurgi xodimlarning diqqatini tortdi.
Shundan so‘ng, mazkur avtotransport vositasi «Termiz avtoyo‘llari» xalqaro o‘tkazish punktiga tutash hududdagi «Termiz» tashqi iqtisodiy faoliyat bojxona posti tasarrufidagi bojxona omboriga keltirilib, undagi tovarlar chuqurlashtirilgan ko‘rikdan o‘tkazildi.
Aniqlanishicha, yuk avtotransport vositasiga 180 ta qopda supurgi jo‘xorisi o‘simligidan tayyorlangan 22 ming 500 dona xo‘jalik supurgilari ortilgan. Mazkur supurgilarni sinchiklab ko‘zdan kechirish davomida, 2 986 dona supurgilarning dastaklari orasiga aynan supurgi rangiga mos ravishda sariq rangdagi skotch bilan o‘ralgan o‘rtacha 25 sm uzunlikdagi polietilen o‘ramlar mohirlik bilan yashirilgani fosh bo‘ldi. Ushbu o‘ramlar belgilangan tartibda va xolislar ishtirokida ochib ko‘rilganida, ularning ayrimlari ichiga o‘rtacha 200 gr. og‘irlikdagi o‘tkir hidli giyohvandlik vositasiga o‘xshash modda yashirilgani aniqlandi.
Shunday qilib, mazkur holatda 2 984 dona supurgi dastaklaridan ajratib olingan o‘ramlardagi o‘tkir hidli to‘q jigarrang giyohvandlik vositalari ekspress analiz natijalariga ko‘ra, «gashish» giyohvandlik moddasi ekanligi aniqlandi va ushbu zahri qotil og‘irligi o‘ramlari bilan birga 612 kg.ni tashkil qilmoqda.