Bank-moliya akademiyasi — 2020 yil yakunlari
O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli transformatsiyalar, yosh avlod iqtisodchilari, bankirlar va moliyachilarning yangi talablari, raqamli texnologiyalarning tarqalishi — bank-moliya sohasida kadrlar tayyorlash tizimi uchun dolzarb muammoga aylandi.
Bank-moliya sektorining yuqori malakali kadrlarga bo‘lgan ehtiyojidan kelib chiqib, ilmiy-innovatsion faoliyatni samarali tashkil etish, xalqaro hamkorlikni rivojlantirish maqsadida 2020-2025 yillarda O‘zbekiston Respublikasi «Bank-moliya akademiyasini rivojlantirish konsepsiyasi» ishlab chiqildi. Unda o‘rta va uzoq muddatli istiqbolda O‘zbekiston Respublikasi Bank-moliya akademiyasining strategik maqsadlari, ustuvor yo‘nalishlari, vazifalari, rivojlanish bosqichlari belgilab berildi.
O‘zbekiston Respublikasi bank-moliya akademiyasining rivojlanish konsepsiyasini amalga oshirish maqsadida Milliy bank homiyligi va moliyaviy ko‘magi ostida quyidagi vazifalar amalga oshirildi.
— O‘qishga qabul qilish tartibi to‘g‘risidagi nizom, mutaxassisliklar, bank, moliya va moliyaviy texnologiyalar bo‘yicha yangi o‘quv dasturlari ishlab chiqildi va tasdiqlandi.
—Moliyachilar va bankirlar uchun sun’iy intellekt, moliyaviy texnologiyalar, dizayn fikrlash, strategik tashkilotlarni boshqarish va o‘zgarishlarni boshqarish kabi yangi fanlar joriy etildi.
—Biznes jarayonlari qayta tashkil etildi. Talabalarni tanlashning tubdan yangi, ochiq, ko‘p bosqichli, oshkora va korrupsiyasiz jarayoni ishlab chiqildi, tasdiqlandi va amalga oshirildi. Bajarilgan ishlar bo‘yicha chempionat, qobiliyat testlari va ish beruvchilar bilan suhbatlar o‘tkazildi.
Raqobatli tanlovni ta’minlash uchun 3720 kishi ishtirokida uchta ish bo‘yicha chempionat o‘tkazildi. Sinov uchun o‘tish ballari 50% dan yuqori bo‘ldi. Birinchi o‘rin uchun 30 dan ortiq odam kurashdi va ushbu holat mamlakatdagi eng yuqori ko‘rsatkichlardan biriga aylandi. Akademiya veb-saytida abituriyentlarning hujjatlarini masofadan turib elektron shaklda qabul qilish jarayoni tashkil etildi.
Keys chempionati doirasida Belgiya, Misr, Qozog‘iston, Kipr, Ummon, Rossiya Federatsiyasi, AQSh, Turkiya va boshqa mamlakatlarning 20 dan ortiq amaliyotchi mutaxassislari murojaat etuvchilar bilan suhbatlashdi. Chempionatlarda ishtirok etish uchun barcha vazirlik va idoralar xodimlari taklif etildi. 90 dan ortiq sudya-xodimlar (Moliya vazirligi, Markaziy bank, Milliy bank) ixtiyoriy ravishda chempionat ishtirokchilarining ishlarini baholashdi.
Akademiyada malaka oshirish uch tilda: o‘zbek, rus va ingliz tillarida olib borilmoqda. O‘qituvchilar tarkibi sifat jihatidan yangilandi. O‘qituvchilarning vakolatlari modellari ishlab chiqildi. Joriy o‘quv yilida o‘qituvchilarning 50% dan ortig‘ini katta ish tajribasiga ega amaliyotchilar va 20% dan ortig‘ini chet ellik mutaxassislar tashkil etdi:
Jon King — yetakchilik;
Alla Vadimovna Sitovich — strategiya;
Aleksandr Vladimirovich Baru — marketing;
Aleksandr Georgiyevich Stashenko — boshqaruv;
Anna Timofeyeva — kadrlar menejmenti;
Joriy yilning dekabr oyida koronavirus pandemiyasi avj olgan vaqtda akademiyaning onlayn platformasida banklar va davlat muassasalari rahbarlari hamda kadrlar zaxiralari uchun malaka oshirish kurslari bepul tashkil etildi. 300 dan ortiq talabalar chet ellik professorlar bilan o‘zbek tiliga sinxron tarjima orqali o‘qish imkoniyatiga ega bo‘ldilar. Keyingi yilda tashkil etiladigan kurslarda o‘qish uchun taklif olgan 1000 dan ortiq tinglovchilar moodle.bfa.uz masofaviy o‘qitish tizimida ro‘yxatdan o‘tgan.
Akademiyaning ilmiy-tadqiqot faoliyatini amalga oshirish uchun «Moliyaviy me’morchilik – 2030» xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyasi bo‘lib o‘tdi, unda 70 dan ortiq tadqiqotchilar va chet ellik mutaxassislar to‘plandi. Doktorantlar bilan ish olib borilmoqda, ilmiy ishlar nazorat qilinyapti va ular BFA o‘quv jarayoniga kiritilmoqda. Akademiya xodimlari va talabalari Jahon banki, Xalqaro moliya korporatsiyasi, Sberbank korporativ universiteti, Iqtisodiy rivojlanish vazirligi va boshqa tashkilotlarning onlayn-konferensiyalaridagi ishtirok etdi.
Olmaota menejment universiteti (ALMAU, Qozog‘iston) bilan hamkorlik to‘g‘risida Memorandum imzolandi, ayni vaqtda 2021 yilga mo‘ljallangan hamkorlik xaritasini birgalikda muhokama qilish davom etmoqda.
Bundan tashqari, Milliy bank, «Asakabank», «Xalq banki», «Hamkorbank», «Promstroybank», «Qishloqqurilishbank», «Turonbank», «Mikrokreditbank» va «Aloqabank» bilan banklarning o‘rta muddatli istiqbollari va strategiyalarini belgilash bo‘yicha choralar ko‘rildi. O‘rganish natijalari asosida 2020-2023 yillarda malaka oshirish va qayta tayyorlash bo‘yicha kurslar va treninglar tashkil etiladi.
Akademiya homiyligida Milliy bankning korporativ maktabi o‘z faoliyatini boshladi va shu kabi ishlar «Asakabank» hamda «SQB » bilan olib borilmoqda.
2020 yildan boshlab BMAda dissertatsiyalarga yanada qat’iy talablar qo‘yilmoqda: sanoatning amaliy muammolarini hal qilish; qonunchilikni takomillashtirish bo‘yicha takliflar kiritish; takliflarning aniq iqtisodiy maqsadga muvofiqligi ta’minlanadi.
Milliy bank va BMA 2021 quyidagi tashabbuslarni amalga oshirishni belgilab berdi:
Eng so‘nggi yuqori texnologik yechimlarni ishlab chiqishga tayyorlaydigan moliyaviy texnologiyalar bo‘yicha mutaxassislar maktabi ochilishi. Maktab bitiruvchilari nafaqat banklar va moliya tashkilotlarining mutaxassislarga bo‘lgan ehtiyojlarini qondiribgina qolmay, balki yuqori texnologiyalarni jahon bozoriga eksport qilishni ham ta’minlay olishi lozim. Ushbu loyihani amalga oshirish uchun bank filiallaridan birining binosini Bank-moliya akademiyasiga foydalanish uchun berish masalasi kelishib olindi.
Venture Fund va biznes inkubator tashkil etiladi va bu yerda fintech mutaxassislari magistrantlar bilan birgalikda o‘zlarining startaplarini yaratadilar va investitsiyalarni jalb qiladilar.
Fondning ochilishi ta’limni rivojlantirishga qiziquvchi homiylar va metsenatlar mablag‘larini jalb qilish imkonini beradi, akademiya innovatsion formatdagi ta’lim muassasasi sifatida uzoq muddat gullab-yashnashiga zamin yaratadi.
Moliyaviy jihatdan savodli va faol fuqarolarning yangi avlodini tayyorlash yoshlar rivojlanishining muhim vazifalaridan biridir. Shu sababli «Yoshlarni qo‘llab-quvvatlash va aholi salomatligini mustahkamlash» yilida akademiyada o‘rta ta’lim maktablari o‘quvchilari va talabalar bilan ishlashga alohida e’tibor qaratiladi.
1000 dan ortiq o‘quvchini turar joy va oziq-ovqat bilan ta’minlash imkoniga ega bo‘lgan xalqaro bank maktabi yangi yilda ishga tushiriladi. Bunday o‘quv sharoitlari nafaqat mamlakatimiz fuqarolari, balki boshqa davlatlardan kelgan abituriyentlar uchun ham ta’limni jozibador qiladi. Ushbu holat akademiyaga ta’lim xizmatlarini eksport qilish va mamlakatning xalqaro obro‘sini mustahkamlash imkonini beradi.
Shuningdek, o‘quv jarayonini tashkil etish sohasidagi xalqaro hamkorlik sezilarli intensivlikka ega bo‘ladi. Kelajak kasblari atlasi ham yetakchi mutaxassislar bilan hamkorlikda ishlab chiqiladi.
Yangi o‘quv yilidan boshlab Milliy bank 1-kurs talabalariga grant va 50 ta stipendiya ajratadi.
Talabalar davlat tomonidan tan olingan diplom bilan birga xalqaro miqyosda tan olingan kasbiy tayyorgarlik sertifikatlarini qo‘lga kiritish imkoniyatiga ega bo‘ladi.